2015-16 Sports Accolades and Awards

Boys Lacrosse

Second Round of Playoffs

SCHSLCA All-State and All-Upper State Awards

  • Ashton Bacca - Upstate Player of the Year
  • John Krall- Upper State Attackman of the Year, 1st Team All-State
  • Ashton Baca- Upper State Midfielder of the Year, 1st Team All-State
  • Wilson Nickles-Upper State Goalie of the Year, 1st Team All-State
  • Charlie Saad- 1st Team Defense Upper State SCHSLCA, 2nd Team All State
  • Walker Ramseur- 1st Team Face-off Upper State SCHSLCA, 2nd Team All State
  • Shaler Smith- 2nd Team All-Upper State LSM SCHSLCA
  • Cannon Few- 2nd Team All-Upper State Midfield SCHSLCA

 

Girls Lacrosse

First Round of Playoffs

The Greenville News All-Upstate Girls Lacrosse Team

FIRST TEAM

  •  Sam Carlon 

SECOND TEAM

  • Adair Bannister

  • Sandy Hall  Academic All-American

 

Softball

Qualified for playoffs for the first time in many years, 4th place finish in Region

All-Region

  • Julia Williams
  • Kelkcee Fulton
  • Coach Jones Region Coach of the Year

 Greenville News All Upsate Team

  • Kelkcee Fulton 1st Team

North/South Game

  • Kelkcee Fulton

 

Boys Soccer

Finished 4th in the region and advanced to the AAAA playoffs

All Region

  • Jordan Scovel        
  • Thomas Kavolus    

 

Girls Soccer

Finished 2nd in the region advanced to the AAA playoffs

 All Region

  • Maggie Varn
  • Ellen Spiers
  • Allison Copsey
  • Catherine Duvall

 

Baseball

Finished 3rd in the region and advanced to the AAAA playoffs

Greenville News All Upstate Team

  • Carson Spiers 1st Team
  • Jared Firmstone 2nd Team

All Region

  • Justin Bailey
  • Jared Firmstone
  • Fletcher Mazzola
  • Carson Spiers

North/South Game

  • Carson Spiers

SC/NC Select Game

  • Jared Firmstone

 

Girls Basketball

Region Champions

Girls All Region

  • Madison Smith Region Player of the Year
  • Savannah Hughes

All State

  • Madison Smith

FCA All Star Game

  • Jasmine Moore
  • Sienna Hicks

All County

  • Madison Smith 2nd Team
  • Savanah Hughes 3rd Team
  • Loni Sales Honorable Mention

 

Boys Basketball

Boys All Region

  • Jutwon Burton

 

Swim

Girls placed 2nd in Region and Boys placed 1st in Region

Greenville All Region Swimmers

  • Nathan Depiero
  • Annie Hope Mazzola
  • William Blackwell
  • William Kennedy
  • Max Mittelstaedt

 

Girls Golf

Finished 2nd in the region

  • Participated in Upper-State
  • Qualified for State Championship in Lexington, finished 10th

Greenville All Region Golfers

  • Ashlee Richardson
  • Sarah Boteler

 

Girls Tennis

Finished 2nd in the Region

  • Defeated Nations Ford 1st Round Playoffs

Greenville All-Region Tennis Players

  • LAYTON POWELL
  • GRACIE WALLS
  • EMMA MCFALL
  • WESTLY CANNON

All-Upstate Tennis Team

  • Layton Powell-First Team
  • Westly Cannon-Second Team

 

Cross Country

Greenville All-Region Runners

Boys

  • Jordan Scovel 

Girls

  • Katherine Cruz
  • Cara Bognar (Finished Top 7 Overall in Region) 
  • State Qualifier Cara Bognar

Football

Greenville All Region

  • Mickey McManara
  • Carson Spiers
  • John Krall

High School Heisman - Carson Spiers

John Krall participated in the National Underclassman High School Football Game in Myrtle Beach.

 

 Cross Country/Track & Field

  • Katherine Cruz-Pastor—North Greenville University

 

Girls Basketball

  • Jasmine Moore—Limestone University
  • Sienna Hicks—Montreat College

 

Boys Soccer

  • Andree Funez—Lander University
  • Dennis Castro—Limestone University

 

Signing Day 2016

Baseball

  • ​Jared Firmstone—The Citadel
  • Carson Spiers—Clemson University

 Boys LAX

  •  Ashton Baca—Furman University

 Girls Golf

  • Carly Burkhardt—Furman University